هزینه‌های پنهان ایجاد یک سایت و هزینه‌های حاشیه‌ای راه‌اندازی یک سایت

هزینه آشکار: هزینه طراحی سایت

10 درصد کوه یخ که از آب بیرون است و همه به‌راحتی می‌بینند، مبلغی است که بابت پروژه طراحی سایت خود و مطابق با توافق و قرارداد، به شرکت طراح وبتان می‌پردازید. اما 90٪ کوه یخ که در زیرآب است و معمولاً نادیده گرفته می‌شود، هزینه‌های پنهان مالکیت و نگهداری و مدیریت وب‌سایت است.

شما اگر واقعاً بخواهید سایت‌تان را به بهره‌برداری برسانید که واقعاً برای کسب‌وکار شما مفید واقع شود، ظرف سه سال اول بعد از طراحی، متحمل هزینه‌ای حدود ده برابر هزینه طراحی سایت آن خواهید شد تا سایت را پرمحتوا و سئوسازی کنید. اگر این هزینه را نکنید که نتیجه نخواهید گرفت.

هزینه پنهان 1: هزینه تولید محتوا

سایت بدون تولید محتوا مانند خودروی بدون بنزین است. وقتی سایت را از شرکت طراح تحویل گرفتید باید شروع به تولید محتوا کنید. تولید محتوا طبع نویسندگی می‌خواهد، توان ترجمه می‌خواهد، صرف وقت و دقت می‌خواهد و به همین جهت، نیروی اختصاصی می‌خواهد. برون‌سپاری کردن تولید محتوای مستمر به یک بنگاه متخصص هم بی‌هزینه نیست!

هزینه پنهان 2: هزینه عکس‌های باکیفیت

اگر بخواهید از عکس‌های بی‌کیفیت و یا تصاویری که در سرچ عکس گوگل پیدا می‌کنید برای درج عکس در سایت‌تان بهره ببرید، هزینه‌ای در پی نخواهد داشت. اما سایت شما از زیبایی و تأثیرگذاری خواهد افتاد. اگر خواستید عکس‌های باکیفیت بگیرید، چه خودتان این کار را انجام دهید که هزینه صرف وقت خواهید داشت و چه بخواهید از خدمات یک استودیوی عکس‌برداری صنعتی استفاده کنید، هزینه‌بر خواهد بود و چه بخواهید عکس از منابع باکیفیت اینترنتی بین‌المللی بخرید به دلار مبلغ زیادی را باید بپردازید. گاهی صاحبان فروشگاه اینترنتی را می‌بینیم که هیچ فکری برای عکس‌برداری کیفی از محصولات خود نکرده‌اند! مطلبی که از شروط حیاتی موفقیت یک فروشگاه آنلاین است.

هزینه پنهان 3: حق‌الترجمه

اگر سایت شما چندزبانه باشد برای ترجمه محتوای زبان فارسی به دیگر زبان‌ها نمی‌توانید از مترجم گوگل استفاده کنید. زیرا گرچه بی‌هزینه است، اما لااقل در فارسی، ترجمه فاخر و رسمی به‌دست نمی‌دهد. چه خودتان بخواهید برای ترجمه محتوا وقت بگذارید، چه بخواهید از خدمات دارالترجمه‌ها بهره ببرید و چه بخواهید از خدمات وب‌سایت‌های فعال در عرصه ترجمه بهره‌مند شوید، هیچ‌کدام بی‌هزینه نخواهد بود.

هزینه پنهان 4: مبلغ تمدید سالیانه هاست

میزبانی و نگهداری اطلاعات وب‌سایت شما روی سرور هاست در یک دیتاسنتر بی هزینه نیست. بسته به نوع سرور، داخلی یا خارجی بودنش، پهنای باند مصرفی سایت شما و همچنین فضای ذخیره‌سازی سرور و پردازش سی‌پی‌یوی آن‌که مصروف وب‌سایت شما شده است، بنا به پکیج هاستی که انتخاب کرده‌اید، باید سالانه مبلغ هاست را تمدید کنید.

هزینه پنهان 5: مبلغ تمدید دامنه

دامنه که ثبت داده‌اید اعم از.ir و یا.com بودنش، می‌بایست سالیانه تمدید شود. ممکن است پنج ساله آن را تمدید کرده باشید، اما به‌هرحال پنج سال دیگر لازم است آن را دوباره تمدید کنید. اگر بیش از یک دامنه برای سایت تعریف کرده باشید که امری مرسوم است، لازم است هزینه بیشتری بپردازید.

هزینه پنهان 6: مبلغ تمدید خدمات پشتیبانی

اگر بخواهید مشترک دریافت خدمات پشتیبانی باقی بمانید و هرگاه با کارشناسان پشتیبانی شرکت طراح تماس گرفتید و یا تیکت زدید پاسخگوی سؤال شما و پیگیر حل مشکل شما باشند باید برای وب‌سایتتان قرارداد پشتیبانی ببندید و هرساله آن را تمدید کنید.

هزینه پنهان 7: خدمات سئو

اگر بخواهید فرد سئوکار و یا یک آژانس ارائه خدمات سئو را به‌کار بگیرید تا برای سایت شما تحقیقات کلیدواژه‌ای انجام دهند و شما را راهنمایی کنند که چگونه و طی چه مراحلی و با انجام چه‌کارهایی می‌توانید در گوگل و دیگر موتورهای جستجو رتبه بگیرید، باید برای سئو هم مبالغی را پرداخت کنید.

هزینه پنهان 8: مبلغ انتشار بک‌لینک

اگر بخواهید سایت شما رنک بالا بگیرد و زودبه‌زود توسط بات های گوگل کش شود می‌بایست روی گرفتن هرچه بیشتر بک‌لینک مرتبط و معتبر فعالیت کنید. دریافت لینک از صفحات وب‌سایت‌های دارای محتوای مرتبط با موضوع سایت شما کاری پر زحمت است و هم هزینه زمانی لازم دارد و هم هزینه پولی. یکی از شایع‌ترین مثال‌ها پرداخت مبلغ حق انتشار محتوای ارسالی شما، به‌صورت رپورتاژ آگهی، در وب‌سایت‌های معتبر و پر خواننده است.

هزینه پنهان 9: هزینه تبلیغات در سایت‌های پربازدید

افزایش ترافیک سایت شما با هدایت بازدید از وب‌سایت‌های معتبر و درج لینک یا بنر در وب‌سایت‌های پربیننده میسر است. روش دیگر انتشار پستی در تأیید شما و همراه با لینک به شما در کانال‌های اجتماعی سلبریتی‌هایی است که فالوورهای زیادی دارند. اما هیچ یک از این روش‌ها بی‌هزینه‌کرد ممکن نیست.

برچسب ها: بدون برچسب
0

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *